музичний інструмент (струнний щипковий)
КОБЗА
XIII ст.Старовинний український народний струнний щипковий інструмент, поширений по всій Україні. Нерідко під термінами «кобза» та «бандура» розуміють один і той самий інструмент, тому під терміном «кобзарство» часто мають на увазі митців, які грають на кобзах, бандурах, лірах, торбанах і, як правило, співають під їх супровід. Кобзарство – унікальне явище не лише української, а й світової музичної традиції. Його носії – кобзарі – десятками років зберігали національну та духовну свідомість українського генофонду, передавали народну мудрість, розкривали життєві істини та закликали до згуртованості в боротьбі зі злом і несправедливістю. За просвітницьку діяльність кобзарів переслідували, прирікали на смерть, і разом з ними гинули численні думи, історичні пісні, звичаї, мова, історія. Значну роль у розвитку дум як жанру відіграли співочі братства, які об’єднували кобзарів і лірників. Творчі здобутки Тараса Шевченка, Миколи Гоголя, Миколи Лисенка не можливо уявити без кобзарської тематики.
Боян
співак і гуслярУ літературі XIX ст. ім’я Боян набуло статусу загального іменника, який означав давньоруського співака, гусляра
У літературі XIX ст. ім’я Боян набуло статусу загального іменника, який означав давньоруського співака, гусляра, причому часто слово неправильно записували як баян (від слова «баяти» – вигадувати, розповідати казки, небилиці). У такому варіанті наприкінці XIX ст. воно стало торговельною маркою фірми, що виготовляла ручні гармонії, а згодом і загальною назвою музичного інструмента – баяна.
Трембіта
XІV -XVмузичний інструмент (духовий мундштуковий)
Трембітою користувалися для зв’язку між пасовиськами на полонинах Карпатах, оскільки її звук чутно на відстані від 8 до 12 км. Довжина інструмента від 2,5 до 9 м, діаметр вузької частини – приблизно 30 мм. Висота звукового ряду трембіти залежить від її розміру. Мелодію виконують переважно у верхньому регістрі. У 2019 р. в Івано-Франківську встановили рекорд України, загравши разом на 146 трембітах і гуцульських рогах.
Тимофій Білоградський
1710–1782Композитор, кобзар, лютніст
Після 1725 р. був запрошений до Петербурзької придворної співочої капели. Майбутня імператриця Єлизавета під впливом свого фаворита – українця Олексія Розумовського наблизила Білоградського до себе та навіть хрестила його племінницю Єлизавету (за іншими даними, доньку), яка згодом стала першою оперною співачкою в Російській імперії. У 1733 р., за наказом імператриці Анни, вирушив у Дрезден удосконалювати майстерність гри на лютні під керівництвом Сільвіуса Леопольда Вайса (найвидатнішого композитора-лютніста XVIII ст.). У свою чергу Тимофій навчав європейців українських пісень і танців. Тодішні німецькі газети писали про те, як він демонстрував місцевим жителям український танець «козак».
Андрій Шут
1790–1873кобзар
Сімнадцятирічним захворів на віспу та втратив зір. Щоби не вмерти з голоду, виготовляв мотузки та мотузяну збрую. Пізніше кинув цю роботу та взявся за кобзарську справу. Відсутність зору розвинула вроджений смак до пісень, а завдяки блискучій пам’яті засвоював усе, що чув: знав 12 дум, безліч різдвяних відправ і гумористичних пісень. Згодом передавши музичні знання майбутнім майстрам гри на кобзі Андрію Бешку та Павлу Братиці, залишив музику, обмеживши заробітки тільки рукоділлям. Був одружений, мав сина.
Кобзар. У 1875 р. виступив у Зимовому палаці в Петербурзі перед князями Сергієм і Павлом...
Остап Микитович Вересай
1842–1912Заслужено вважається засновником української національної музики. До найвідоміших творів Лисенка належать музика гімнів «Молитва за Україну» та «Вічний революціонер», опери «Тарас Бульба» та «Наталка Полтавка». Лисенко створив численні аранжування народної музики, а також написав значну кількість творів на слова Т. Шевченка. Змалку вчив французьку мову, а російську вивчив завдяки батьковому однополчанину – російському поету Афанасію Фету. У 1878 р. в складі експедиції Вільяма Беренштама побував на острові Хортиці, де наслухався козацьких пісень і брав участь у розкопках. Побачене й почуте надихнуло композитора на створення опери «Тарас Бульба».
Максим Созонтович Березовський
1745–1777композитор, диригент, співак
У 1769 р. поїхав на навчання до Болонської філармонічної академії (де в цей самий час навчався юний Моцарт), яку закінчив із відзнакою. Партитуру «Симфонії до мажор», твору Березовського, що вважався втраченим, 1998 р. знайшла в бібліотеці приватної галереї Дорії Памфілі (Рим) італійська професорка Агостіна Дзекка Латерца. У російських джерелах цей твір фігурував як «Перша російська симфонія», проте 2016 р. український диригент Кирило Карабиць публічно заявив, що цей твір належить саме українському композитору.
Дмитро Степанович Бортнянський
1751–1825композитор, диригент, співак
З 1768 р. здобував музичну освіту у Венеції, а також відточував мистецтво композиції в Римі, Неаполі, Мілані, Болоньї. В Італії молодий Бортнянський написав сонати для клавесина, хорові твори, опери італійською мовою «Креонт», «Алкід», «Квінт Фабій». У 1782 р. в Петербурзі вийшла друком його «Херувимська», 1784 р. – триголосний хор «Хай відправиться молитва моя», 1793 р. – романси. У віці 28 років Дмитро Степанович повернувся в Петербург, де став придворним капельмейстером, а з 1796 р. і впродовж 30 років керував придворною капелою, до складу якої входили майже винятково вихованці Глухівської співацької школи, яку в дитинстві відвідував і сам Бортнянський. За царювання Катерини ІІ капела була острівцем українства і чи не єдиною мистецькою установою при дворі, яку ніколи не очолювали іноземці.
Артем Лук’янович Ведель
1767–1808композитор, диригент, співак, скрипаль
Творча спадщина Артема Веделя дійшла до нас далеко не в повному обсязі, проте навіть віднайдена на сьогодні її частина вражає: 28 духовних концертів, дві літургії Іоанна Златоуста, всеношна, різдвяні, великодні та богородичні ірмоси, 20 окремих духовних творів.
композитор, співак (баритон, бас-баритон), драматичний артист, драматург
Семен Степанович Гулак-Артемовський
1813–1873Автор музики та лібрето однієї з перших опер «Запорожець за Дунаєм». Ця опера принесла Гулаку-Артемовському широку популярність як композиторові та стала українською музичною класикою. Прем’єра опери відбулася 14 квітня 1863 р. на сцені Маріїнського театру. Окреме місце у творчій спадщині Гулака-Артемовського посідають українські пісні, зокрема «Стоїть явір над водою» (присвячена Т. Шевченкові, з яким автор познайомився 1838 р.), «Спать мені не хочеться», «Ой на горі та й женці жнуть» – рапсодія зі збірки із семи пісень під загальною назвою «Українська свадьба».
«Дивлюсь я на небо та й думку гадаю…»
1841пісня
Пісня стала першим в історії музичним твором, виконаним у космосі. Цю українську пісню на вірші Михайла Петренка (вперше опублікована 1841 р.) заспівав український космонавт Павло Попович для ще одного українця, конструктора Сергія Корольова, по радіозв’язку. Сталося це 12 серпня 1962 р. на борту космічного корабля «Восток-4».
Віталій Козловський
співак (поп)Виконав перший офіційний гімн української олімпійської збірної під назвою «Чемпіони»
У 17 років виступав у модерн-балетi «Життя» і танцював на одній сцені зі співачкою Русланою. Через рік переміг у першому сезоні музичного телепроєкту «Шанс» із піснею «Чорнобривці». Виконав перший офіційний гімн української олімпійської збірної під назвою «Чемпіони». З 2020 р. працює старшим викладачем вокалу в Київській академій естрадного та циркового мистецтв.
Микола Віталійович Лисенко
1842–1912композитор, піаніст, диригент, педагог, збирач пісенного фольклору
Заслужено вважається засновником української національної музики. До найвідоміших творів Лисенка належать музика гімнів «Молитва за Україну» та «Вічний революціонер», опери «Тарас Бульба» та «Наталка Полтавка». Лисенко створив численні аранжування народної музики, а також написав значну кількість творів на слова Т. Шевченка. Змалку вчив французьку мову, а російську вивчив завдяки батьковому однополчанину – російському поету Афанасію Фету. У 1878 р. в складі експедиції Вільяма Беренштама побував на острові Хортиці, де наслухався козацьких пісень і брав участь у розкопках. Побачене й почуте надихнуло композитора на створення опери «Тарас Бульба».
Микола Дмитрович Леонтович
1877–1921композитор, хоровий диригент, піаніст, педагог, збирач музичного фольклору
У творчому доробку композитора понад 150 музикальних творів, однак світове визнання йому приніс «Щедрик». Уперше композиція була представлена українській публіці в 1916 р. у виконанні хору Київського університету. Це була вже четверта редакція «Щедрика», що набула надзвичайної популярності. Прагнучи вдосконалити лібрето до хорової опери «На русалчин Великдень», написане його вихованкою Надією Танашевич, він 1921 р. поїхав до неї у Стражгород. Одного дня Танашевич ворожила Леонтовичу по руці. Глянувши на долоню, дівчина запитала, чому лінія життя така коротка? У ніч на 23 січня 1921 р. Микола Леонтович був убитий агентом ВНК Афанасієм Грищенком, який напросився в хату переночувати, назвавшись чекістом, що проводить боротьбу з бандитизмом.
«Щедрик»
1901Відомий на весь світ твір для хору. Після гастролей хору Олександра Кошиці Європою (1919–1921) та США (1922–1924), «Щедрик» став знаним у всьому світі.
Після гастролей хору Олександра Кошиці Європою (1919–1921) та США (1922–1924), «Щедрик» став знаним у всьому світі. Текстове першоджерело пов’язане з дохристиянською добою, коли новий рік починався ранньою весною з поверненням до України ластівок. Після того, як 1936 р. популярний композитор Петро Вільговський написав кілька англійських текстів до композиції «Щедрик», її англомовна версія, відома як «Carol of the Bells», стала однією з найпопулярніших різдвяних пісень у світі. 5 січня 2016 р. Нацбанк України ввів у обіг дві пам’ятні монети «Щедрик» номіналом 5 і 20 гривень.
Перший оркестр українських народних інструментів
1920-тімузичний колектив
Створений Леонідом Гайдамакою у 1920-х рр. на базі капели бандуристів: до 12 діатонічних бандур харківського типу (3 пікколо, 6 прим і 3 бас-бандури) були додані 4 хроматичні ліри, 2 сопілки, 2 трембіти, 2 цимбалів і група ударних інструментів. При оркестрі було створено майстерню для виготовлення й удосконалення українських народних інструментів. У 1931 р. ОУНІ виступив у Москві на Всесоюзній музичній олімпіаді, де їхній репертуар був записаний на грамплатівках. У 1938 р., після арешту багатьох учасників, ОУНІ припинив своє існування. У складі оркестру грали О. Незовибатько, П. Іванов, І. Фількенбург, Г. Казаков та інші.
Хор ім. Григорія Верьовки
1965музичний колектив
Національний заслужений академічний український народний хор України ім. Григорія Верьовки. Організатором і першим керівником колективу був Григорій Верьовка, котрий очолив його разом з дружиною Елеонорою Скрипчинською. Його ім’я було присвоєно хору 1965 р. До першого складу хору ввійшли 134 виконавці: 84 хористи, 34 артисти оркестру, 16 артистів балету. Від 1944 р. колектив базується в Києві. У 1965 р. колектив очолив Анатолій Авдієвський, який уперше ввів у народний хор жіночі академічні голоси, розширивши його виконавські можливості. Станом на 2015 р. у колективі понад 150 осіб – це найбільший український професійний хор.
«Ніч яка місячна, зоряна, ясная»
1870Прообраз цієї пісні, яка вважається народною, з’явився в оповіданні Миколи Гоголя...
Прообраз цієї пісні, яка вважається народною, з’явився в оповіданні Миколи Гоголя «Травнева ніч, або Утоплениця» з циклу «Вечори на хуторі поблизу Диканьки». У 1870 р. корифей українського народного театру Михайло Старицький написав вірш «Виклик», в основу якого ліг наче підрядковий текст Гоголя. Протягом 1883–1884 рр. разом із Миколою Лисенком Старицький створив оперу «Утоплена» за однойменним твором Гоголя. З часом пісня отримала всі ознаки народної. На території колишнього СРСР пісня стала популярною завдяки фільму 1974 р. «В бій ідуть самі “старики”».
композитор, диригент, педагог, музично-громадський діяч
Рейнгольд Моріцевич Глієр
1875–1956Став студентом музичного училища всупереч батьківській волі. Юному Глієру пощастило потрапити на концерт геніального Петра Чайковського. «Увертюра 1812 року» та зустріч із композитором справили на молодого музиканта незабутнє враження та визначили подальшу долю. У 1894 р. Глієр закінчив училище, пізніше викладав у ньому. Серед його видатних учнів Л. Ревуцький, Б. Лятошинський, С. Прокоф’єв, О. Мосолов. Рейнгольд Глієр є автором ряду творів на українську тематику, зокрема балету «Тарас Бульба», симфонічної картини-балету «Запорожці», симфонічної поеми «Заповіт» пам’яті Т. Шевченка, музики до драматичних вистав «Іван Гус», «Гайдамаки» та містерії «Великий льох» за поемами Т. Шевченка. Ім’я Рейнгольда Глієра носить Київський інститут музики.
Іван Олексійович Алчевський
1876–1917співак (ліричний тенор), громадський діяч
Четверта дитина в родині Олексія Алчевського – засновника міста Алчевська. Першим наставником зі співочого мистецтва став старший брат Григорій, потім навчання продовжилося в Парижі та Брюсселі. Його виступи чули оперні театри Петербурга, Брюсселя, Лондона, Нью-Йорка, Москви, Парижа. Гастролював Україною, даючи концерти в Києві, Одесі, Харкові. Завдяки надзвичайному голосу мав у репертуарі близько 50-ти оперних партій, зокрема Андрія в «Запорожці за Дунаєм», Петра в «Наталці Полтавці», Германа в «Піковій дамі», Хосе в «Кармен», Фауста в однойменній опері Ш. Гуно. У концертних виступах широко використовував українську народну пісню та солоспіви, такі як «Огні горять, музика грає», «I широкую долину», «Б’ють пороги», «Чого мені тяжко». У Москві організував драматичне товариство «Кобзар», у яке об’єдналися вихідці з України, що популяризували в Росії українське мистецтво.
Станіслав Пилипович Людкевич
1879–1979композитор, музикознавець, фольклорист, педагог
До найграндіозніших творів композитора належить кантата-симфонія «Кавказ», написана на слова однойменної поеми Т. Шевченка. Кантату «Заповіт» Людкевич створив до 120-річчя від дня народження Т. Шевченка (1934). У 1950-х рр. Людкевич заново відредагував кантату, і в такому вигляді вона ввійшла до найкращих зразків кантатно-ораторіального жанру. 24 січня 2004 р. в приміщенні головної пошти Львова відбулося врочисте погашення (проставлення спеціального штампа на конверті) ювілейної марки до 125-річчя від дня народження Станіслава Людкевича. Першою її погасила дружина композитора Зеновія Штундер.
Василь Олександрович Барвінський
1888–1963композитор, піаніст, музичний критик, педагог, диригент
Визначного представника української музичної культури XX ст., провідного діяча Союзу українських професійних музик заарештували 1948 р. і відправили на 10 років заслання в Мордовію, а всі твори спалили на подвір’ї львівської консерваторії. «Композитор без нот», як сам про себе говорив Барвінський, попри заборону писав в ув’язненні (зокрема, занотований твір «Думка»). Повернувшись у 1958 р. до Львова, він з пам’яті почав відновлювати деякі з раніше знищених рукописів. Реабілітованим композитора визнають уже посмертно 1964 р., а твори Василя Олександровича ще майже 20 років вважатимуться забороненими.
композитор, диригент і педагог
Борис Миколайович Лятошинський
1894–1968Один з основоположників модернізму в українській класичній музиці. У 1951 р. вперше прозвучала Третя симфонія Лятошинського. Одразу ж після прем’єри Спілка композиторів України влаштувала збори за участю колег з Москви. На цьому судилищі творчість Лятошинського охрестили антинародною та назвали формалістичним мотлохом, який треба спалити. Лятошинському довелося зробити другу редакцію Третьої симфонії. За виконання симфонії взявся один з провідних російських диригентів того часу Є. Мравінський. Оцінка творчості Лятошинського різко змінилася на протилежну. Третю симфонію оголосили етапною для всієї української музики. У 1994 р. диск із симфоніями Лятошинського, випущений у США, був визнаний кращим записом року за версією АВС («Australian Broadcasting Corporation»).
Лев Миколайович Ревуцький
1889–1977композитор, педагог, музичний і громадський діяч
Музичний талант проявився дуже рано. Мати почала вчити Левка гри на фортепіано, коли йому ледь виповнилося п’ять років. Десь із десяти років хлопець виявив хист до імпровізації. За те, що він мав абсолютний слух, його прозвали Камертоном. У 1924 р. Ревуцького запросили викладати в Музично-драматичному інституті ім. М. В. Лисенка. У важкі роки він іноді платив студентам стипендію з власної кишені, про що вони не здогадувалися. Одним з головних музичних здобутків Ревуцького вважається Концерт №2 для фортепіано з оркестром – найвідоміший український фортепіанний концерт першої половини XX ст.
«Явір»
1966вокальний квартет. У 1986 р. «Явір» виступав на сцені будинку культури у Прип’яті
У 1986 р. «Явір» виступав на сцені будинку культури у Прип’яті й інших населених пунктах 30-кілометрової Чорнобильської зони (дав близько 80-ти концертів), озвучував фільм «Два кольори часу» про цю трагедію. Учасники мають посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС. Під час виступів співаки втрачали голоси, адже неможливо було виступати в респіраторах, а всі слухачі сиділи в масках.
«Пливе кача по Тисині…»
1940Пісня стала неофіційним гімном, який згодом співали в пам’ять за загиблими активістами Євромайдану (Небесної сотні)
За свідченнями фольклориста Івана Хланти, пісню «Пливе кача по Тисині» вперше записав композитор і фольклорист Дезидерій Задор у 1940-х рр. у селі Воловець Закарпатської області. Була відома серед воїнів УПА часів Другої світової війни та збройної боротьби 1950-х рр. Першою виконала цю пісню на професійній сцені у 1960-х рр. солістка Закарпатського народного хору Віра Баганич, а 1972 р. записала її на платівку фірми «Мелодія». Версія 2002 р. у виконанні «Піккардійської терції» була запропонована як реквієм під час перших панахид на майдані Незалежності за загиблими героями Революції гідності. Завдяки сильному смисловому й емоційному навантаженню вона стала неофіційним гімном, який згодом співали в пам’ять за загиблими активістами Євромайдану (Небесної сотні) та іншими загиблими під час війни на сході України.
Пісня з’явилася на замовлення студентів Київського медичного інституту
«Київський вальс»
1950-ті рр.З’явилася на замовлення студентів Київського медичного інституту й символізувала не лише прощання майбутніх медиків зі столицею та рідним навчальним закладом, але й початок епохи «відлиги». Авторами пісні стали Платон Майборода (музика) та Андрій Малишко (текст). І до сьогодні важко уявити День Києва та шкільні випускні в столиці без рядків «Знову цвітуть каштани, хвиля дніпровська б’є».
Брати Георгій і Платон Майбороди
1913–1992 і 1918–1989композитори
Цікаво, що брати народилися в один день, 1 грудня, але з різницею в п’ять років. Брати Майбороди залишили визначний слід в історії української музики. Старший Георгій писав музику для опер, молодший Платон прославився «Піснею про рушник» та іншими радянськими шлягерами. У 1943 р. Георгія та Платона Майбород вивезли до польського Катовіце, де брати змушені були працювати на заводі. Однак навіть у скрутні часи музиканти знаходили час і привід для радощів і розваг. Платон Іларіонович навіть організував на виробництві ансамбль. У 1945 р. Георгій і Платон Майбороди зупинилися із військом у містечку біля підніжжя Альп. Серед руїн місцевої школи Платон Іларіонович знайшов рояль і заходився грати на ньому «Місячну сонату» Бетховена. На відлуння знайомої мелодії зі сховків повиходили перелякані місцеві жителі. «Чому ви воюєте проти Німеччини, але граєте музику німця?», – запитав хтось із них. «Ми воюємо не проти Бетховена і не проти Німеччини, а проти фашизму», – відповів музикант.
Квітка Цісик
1953–1998співачка. Пісня «You Light Up My Life» отримала 1978 р. «Оскар» і «Золотий глобус» у категорії «Найкраща пісня до фільму»
Пісня «You Light Up My Life» («Ти осяюєш моє життя»), яку вона виконала для однойменного фільму, отримала 1978 р. «Оскар» і «Золотий глобус» у категорії «Найкраща пісня до фільму». Її голос звучав у рекламних кампаніях «Кока-Коли», American Airlines, «Макдональдсу». Протягом 16 років вона була офіційним голосом компанії «Форд моторс». Багато американців і досі пам’ятають джингл «Have You Driven a Ford Lately» у виконанні Кейсі Цісик. За це «Форд» дарував їй автомобілі. Ця ж компанія підрахувала, що голос Цісик прослухали понад 22 мільярди разів, тобто в кілька разів більше, ніж населення Землі.
«Пісня про рушник»
1958Уперше пісня прозвучала у виконанні Олександра Таранця в музичному фільмі «Літа молодії»
Текст Андрія Малишка, музика Платона Майбороди. Більшість сучасних слухачів знає та називає цей твір за першим рядком – «Рідна мати моя». Уперше пісня прозвучала у виконанні Олександра Таранця в музичному фільмі «Літа молодії» режисера Олексія Мішуріна. На тлі легковажного характеру фільму пісня вирізняється драматичним посилом, бо поміж рядків читається біль утрат під час Другої світової війни і «тихий» героїзм (мати братів Платона та Георгія Майбород під час війни пройшла пішки понад 100 км, щоб викупити в німецьких солдатів своїх синів з полону). Ще одна важлива складова тексту, яка сьогодні не зрозуміла без додаткових пояснень: сільські мешканці в ту пору не мали паспортів і фактично лишалися рабами колгоспу. Переїзд у місто був водночас і щасливим квитком, і дорогою в нікуди, адже місто не до всіх переселенців було дружнім. Отож у рядках «І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала, і рушник вишиваний на щастя дала» йдеться про світлу надію на краще майбутнє для сина і разом з тим про материнський відчай.
Назарій Назарович Яремчук
1951–1995естрадний співак (тенор)
Відомий насамперед виконанням українських пісень: «Червона рута», «Водограй», «Незрівнянний світ краси», «Стожари», «Гай, зелений гай», «Я піду в далекі гори», «Гей ви, козаченьки» та ін. За своє життя Назарій Яремчук записав понад 150 пісень. У складі ВІА «Смерічка» Назарій став усенародним улюбленцем. Завдяки знайомству з молодим буковинським композитором, студентом медінституту Володимиром Івасюком слухачі почули «Червону руту» та безліч інших пісень молодого автора. Коли Івасюк трагічно загинув, Назарій один з перших, незважаючи на заборону влади, приїхав на похорон до Львова. Тоді це могло коштувати всього: кар’єри, спокою, репутації. Траурна колона починалася з великого вінка білих квітів, який Яремчук ніс із Левком Дутковським, керівником ВІА «Смерічка». Назарій Яремчук – батько співаків Назарія Яремчука-молодшого, Дмитра Яремчука та Марії Яремчук, яка представляла Україну на «Євробаченні», де посіла шосте місце.
Червона рута
1972пісня
Василь Іванович Зінкевич, Володимир Михайлович Івасюк – завдяки яким пісню про таємничу червону руту співали в усьому Радянському Союзі, а згодом і у світі. Люди хотіли почути ПІСНЮ. До речі, справжнє ім’я напівчаклунської квітки – рододендрон карпатський, який масово цвіте на високогір’ї в травні-червні. І хто би міг подумати, що через кількадесят років вона стане своєрідним гімном українських футбольних уболівальників, хоча не пов’язана ані з футболом, ані зі спортом узагалі.
Гармоніка «Марічка»
1960музичний інструмент
Найпоширеніша в Україні модель гармонії у XX ст. Отримала свою назву завдяки 18-річній дівчині-кухарю, яка працювала в лікарні селища Путила. Студенти Чернівецького медінституту, які приїхали на практику, написали для неї іменного вірша, щоби підлеститись і отримувати більші порції. Композитор Степан Сабадаш написав музику до тексту, і пісня «Марічка» набула широкої популярності, а згодом так назвали і гармонію Житомирської фабрики музичних інструментів.
Тарас Петриненко
СпівакНайвідоміша його пісня «Україно»
Найвідоміша його пісня «Україно», також відома як «Україна», спершу називалася «Поки кохаєм». Композицію вперше було записано 1987 р., хоча до того часу вона вже кілька років лежала на полиці: Петриненко не наважувався записувати її та пропонувати комусь, бо знав, що ніде не візьмуть. Пісню могли звинуватити в українському націоналізмі, оскільки, як згадує автор, «тоді можна було любити лише Росію або “Советскую Родину”».
Лауреатом другої премії українського фестивалю «Червона рута»
Андрій Михайлович Миколайчук
співакУ 1989 р. Миколайчук подає заявку на виступ на першому українському фестивалі «Червона рута», де завдяки своїм пісням «Піду втоплюся» та «Підпільник Кіндрат» стає лауреатом другої премії в жанрі поп-музики й отримує приз глядацьких симпатій. Босі ноги, галіфе, фрак і лисина з’явилися напередодні дня виступу. Тим самим Андрій Миколайчук спростував аксіому про те, що наш консервативний глядач не сприймає екстравагантних виконавців.
Софія Ротару
співачкаРадянська й українська естрадна співачка молдовського походження з вокалом рідкісної емоційності та потужності
Радянська й українська естрадна співачка молдовського походження з вокалом рідкісної емоційності та потужності та з майже незмінною за останні 50 років зовнішністю (молодильні яблука стовідсотково десь існують). Софія Михайлівна ніколи не боялася експериментів у творчості та сценічних образах. Вона першою з радянських співачок вийшла на сцену в штанях. Випробовувала себе в різних жанрах, навіть як рок-виконавиця. Репертуар співачки складається з більш ніж 500 пісень. Хіба можна не пам'ятати улюблені "Лаванда", "Хуторянка", "Туман", та інш.
Павло Зібров
співак (баритон), композиторВсеукраїнську популярність Павлу Зіброву принесла пісня «Хрещатик»
Всеукраїнську популярність Павлу Зіброву принесла пісня «Хрещатик». У відеокліпі на цю композицію можна побачити, який вигляд мав Хрещатик 1994 р. Пишні вуса – візитівка співака. Востаннє він їх голив, коли йому виповнилося 35 років і він вирішив зробити сюрприз дружині, зустрічаючи її на вокзалі. Кохана його навіть не впізнала. Співак не приховує, що брав гонорари за свої виступи товаром. Свого часу співав з Аллою Кудлай перед робітниками м’ясокомбінату. За виступ з артистами розрахувалися свинею. Також був випадок на птахофабриці, де Павлу Зіброву вручили 500 яєць у лотках.
«Аква Віта»
гурт (поп)Український музичний поп-гурт. Існував з 1993 по 2002 р
Український музичний поп-гурт. Існував з 1993 по 2002 р.. У 2011 р. гурт відновився, а 2013 р. навіть випустив новий альбом. Найвідоміший альбом гурту під назвою «А тепер усе інакше» розійшовся тиражем в 1 млн копій (не рахуючи піратських). Назва «Aqua Vita» в перекладі з латини означає «жива вода». Не дивно, що в жовтні 1997 р. гурт став обличчям і голосом відомої мінеральної води «Миргородська».
Іво Бобул
співакІван Бобул - співак (баритон), композитор, педагог. У репертуарі Іво Бобула можна знайти перлини світової класики, яким він надає власного стилю
У репертуарі Іво Бобула можна знайти перлини світової класики, яким він надає власного стилю. Це такі пісні, як «Пам’яті Карузо», «Yesterday», «Luna Tu», «Fall in Love», «Espera», «Liberta» та ін. Загалом у творчому доробку співака близько сотні власних пісень різними мовами. Іво Бобул став дуже відомий серед молоді, коли гурт «Танок на майдані Конго» написав саркастичну пісню «Іво Бобул», де зобразив співака у вигляді супергероя. 14 червня 2015 р. відбувся концерт з приводу дня народження «ТНМК», на якому виконали пісню «Іво Бобул» за участю самого співака.
Юрко Юрченко
співак, композиторПовне ім'я - Юрій Нечистяк. Відомі пісні: «Я йду», «Відпусти», «Така наша любов», «В пустелі диких снів», «Анжеліка»
З кожною новою піснею («Я йду», «Відпусти», «Така наша любов», «В пустелі диких снів», «Анжеліка») Юрко Юрченко ставав дедалі популярнішим співаком України серед тінейджерів. Має прекрасне почуття гумору. Наприклад, Юрченко жартував, що, крім звання «Відкриття року-1997», отриманого на фестивалі «Таврійські ігри», він має ще й звання «Закриття року-2000». У 2004 р. створив і очолив гурт «Yurcash», який виконує музику в стилі «інтелектуально-інтелігентний панк-рок з елементами гумору та сатири».
Алла Кудлай
співачкаУ репертуарі Алли Кудлай понад 500 пісень.
У репертуарі Алли Кудлай понад 500 пісень. Коли працювала на Держтелерадіо, то для виконання норми мусила записувати 5 пісень на квартал. Як каже сама співачка: «Я не вилазила з бібліотеки, шукала ціннісні тексти, які ставали хітами».
«Брати Гадюкіни»
гурт (рок)Назва колективу походить від імені одного з персонажів дитячого оповідання Віктора Драгунського «Смерть шпигуна Гадюкіна»
Назва колективу походить від імені одного з персонажів дитячого оповідання Віктора Драгунського «Смерть шпигуна Гадюкіна». Спочатку музиканти виконували російськомовний панк, однак через півтора року всередині гурту відбулася ротація, і місце лідера посів Сергій «Кузя» Кузьмінський, який за два тижні написав з десяток україномовних пісень, що увійшли до програми «Наша відповідь Кобзону» та стали основою дебютного альбому «Всьо чотко!» Музиканти фактично створили перші зразки нового галицького блюзу, у якому з іронічною тугою оспівувалися соціальні негаразди різного ґатунку – від наркоманії до неможливості усамітнитися заради любощів, неперевершено переповідалися подробиці традиційного весілля тощо. Виконання було на такому рівні, що досі ніхто з послідовників не перевершив «Братів Гадюкіних» у майстерності й непередбачуваній різноплановості. На честь однієї з пісень команди названо відомий український фестиваль «Файне місто» в Тернополі.
Перший український гурт, який двічі отримував нагороду «MTV Europe Music Awards»
«Green Grey»
гурт (рок)Першими в історії України ввели до складу гурту діджея. Тому не дивно, що в їхньому творчому доробку можна знайти і фанк, і дабстеп, і тріп-хоп. Це перший український гурт, який двічі отримував нагороду «MTV Europe Music Awards»: спеціальну нагороду 1994 р. від президента «MTV-Europe» і запрошення від нього на церемонію 1996 р. в Лондон; і 2009 р. нагороду в Берліні як найкращий український виконавець.
Ніна Матвієнко
співачкаНіна Матвієнко відвідувала заняття у вокальній секції в хорі попри те, їй довелося влаштуватися працювати на завод після закінчення школи.
Колись одна з викладачок Ніни порадила дівчині співати і спробувати себе в Українському народному хорі ім. Г. Верьовки. Ніна Матвієнко відвідувала заняття у вокальній секції в хорі попри те, їй довелося влаштуватися працювати на завод після закінчення школи. Однак бажання співати й любов до музики були настільки сильними, що 1968 р. Ніна стала солісткою хору. Не історія, а сюжет для голлівудського байопіку. Дочка Ніни Митрофанівни Антоніна – також відома співачка. У 2011 р. вона взяла участь у талант-шоу «Голос країни». Зірковий тренер Олександр Пономарьов, не знаючи, що перед ним дочка Ніни Матвієнко, зауважив: «Мені голос ваш дуже сподобався. Я би навіть сказав, що після Ніни Матвієнко на другому місці в такому тембрі». Ось що таке вокальна генетика.
Анжеліка Рудницька
співачка, художниця, письменниця, громадська діячкаБула авторкою та ведучою щотижневої програми «Територія А».
Була авторкою та ведучою щотижневої програми «Територія А». У рамках проєкту з’явився перший український щоденний «Хіт-парад «Територія А», який став культовою програмою кінця 1990-х – початку 2000-х рр. У 2005 р. Анжеліка відновила співочу кар’єру та ввійшла до числа 30 претендентів на участь у «Євробаченні» від Росії, проте від пропозиції переїхати відмовилася. У 2017 р. ініціювала та провела благодійний мистецький фестиваль «Етнозима в Михайлівському», у рамках якого відбувся великий різдвяний марафон колядок і щедрівок. Протягом 3 годин і 31 хвилини українські хори, гурти, артисти безперервно виконували колядки та щедрівки, встановивши національний рекорд найтривалішого виконання різдвяних пісень.
«Україно»
пісняПісня Тараса Петриненка.
Пісня Тараса Петриненка. Уперше радіоредакторка Вероніка Маковій на свій страх і ризик вирішила поставити пісню в ефірі «Українського радіо» в ранковій інформаційно-музичній програмі, і це був без зайвого пафосу героїчний вчинок, оскільки тема пісні, де простежується ідея української незалежності, була суворо табуйована в СРСР. Цікаво, що на телебаченні пісня вперше прозвучала того самого 1987 р. в Росії в телепрограмі «Ранкова пошта» на Центральному телебаченні СРСР.
«Шанс»
Талант-шоуу якому Наталя Могилевська та Кузьма Скрябін усього лише за один день перетворювали звичайну людину на зірку
Талант-шоу, у якому Наталя Могилевська та Кузьма Скрябін усього лише за один день перетворювали звичайну людину на зірку. Талановитих людей відбирали на телепередачі «Караоке на майдані», яку вів Ігор Кондратюк. Починаючи з 2003 р., усі переможці майданного караоке автоматично ставали учасниками телепроєкту «Шанс». Завдяки цьому шоу на українській естраді з’явилися такі яскраві зіркі, як гурти «Quest Pistols» і «Авіатор», співаки Віталій Козловський, Тарас Тополя, Дмитро Каднай та ін.
Вєрка Сердючка
композитор, акторУ 2007 р. посів друге місце на конкурсі «Євробачення» в Гельсінкі з піснею «Dancing Lasha Tumbai»
Комічний образ крикливої, дотепної та всіма улюбленої провідниці Вєрки Сердючки народився 1993 р. одночасно з початком творчої кар’єри Андрія Данилка. Слава прийшла до співака завдяки ролі ведучої програми «СВ-шоу» (1997–2002) на телеканалі «1+1». У 2003 р. випустив альбом «Ха-ра-шо», який розійшовся тиражем у 500 тис. екземплярів. У 2007 р. посів друге місце на конкурсі «Євробачення» в Гельсінкі з піснею «Dancing Lasha Tumbai», яка отримала успішну ротацію на Заході. Через співзвучність назви зі словами «Russia, goodbye» Андрія Данилка неофіційно бойкотували в Росії. Зовнішні складові образу Сердючки, які артист пообіцяв ніколи не змінювати, – це тонкі ноги, вишиванка та дзеркальна зірка на голові.
У лютому 2016 р. заслужений артист України відзначив 30 років на професійній сцені
Віктор Павлік
співакУ лютому 2016 р. заслужений артист України Віктор Павлік відзначив подвійний ювілей: 50 років життя і 30 років на професійній сцені. Відсвяткував його грандіозним концертом у палаці культури «Україна» в супроводі естрадно-симфонічного оркестру під керівництвом Дмитра Антонюка, де вперше виконав 20 своїх хітів під акомпанемент 50 музикантів-віртуозів.
El Кравчук
співакАндрій Остапенко-Кравчук, «El» означало «електронний».
«El» означало «електронний». Вважається, що саме цей виконавець став на вітчизняній естраді піонером такого пісенного жанру, як український неоромантизм. На початку кар’єри, коли Андрій уже мав і менеджера, і образ, і харизму, Кравчук відчував панічний страх перед виступами, тому орендував сцену і тричі на тиждень по дві години співав перед порожнім залом. Лише через рік співак виступив для глядачів.
Катя Chilly
співачкаВесною 2001 р. виступила з концертною програмою в Лондоні, де дала більше ніж 40 концертів
Весною 2001 р. Катя виступила з концертною програмою в Лондоні, де дала більше ніж 40 концертів. Виступ Каті в прямому ефірі транслювала компанія BBC. Ця компанія також зняла кліп співачки, який рік транслювала в ефірі.
У 1997 р. музиканти отримали перший приз у номінації «Танцювальна музика» на фестивалі «Червона рута»
«Тартак»
гуртНазва означає лісопильню. Поєднання важких гітарних рифів і швидкого хіп-хоп-речитативу Олександра Положинського виявилося вибуховим. У 1997 р. музиканти отримали перший приз у номінації «Танцювальна музика» на фестивалі «Червона рута». Найуспішніший альбом гурту «Музичний лист щастя», половина пісень з якого стала хітами, з’явився 2004 р. Над альбомом «Система нервів» (2003) разом із «Тартаком» працювали дует «Світязь», Катя Chilly та ін., а альбом «Гуляйгород» (2005) було записано спільно з однойменним колективом. Двоє музикантів гурту перейшли до «Бумбоксу», але «Тартак» продовжив успішно працювати.
«ТНМК»
гурт (хіп-хоп з елементами джазу, року та фанку)Учасники гурту є авторами гімну «Вперед, “Металіст”» для футбольного клубу «Металіст»
Учасники гурту є авторами гімну «Вперед, “Металіст”» для футбольного клубу «Металіст», а також гімну збірної України з футболу «Віва, Україно!» до чемпіонату світу 2006 р. Окрім цього, у доробку музикантів є 5-хвилинний анімаційний кліп на тексти Артема Полежаки «Історія України», у якому описано розвиток української держави від великого вибуху до Революції гідності та сьогодення.
«Океан Ельзи»
гурт (рок)18 червня 2016 р. на концерт у НСК «Олімпійський», прийшло від 85 000 до 100 000
Перші концерти проходили в клубі «Лялька», розташованому в приміщенні Львівського театру ляльок. Перший хіт «Там, де нас нема» записали в ніч на Різдво 1998 р., причому на бек-вокалі чутно всіх присутніх у студії – від музикантів гурту до сторожа. «Океан Ельзи» підтримав обидва Майдани: 2004 р. пісня їхня пісня «Вставай» стала гімном протестів, а у грудні 2014 р. «Океан Ельзи» виступив на Євромайдані у своєму «золотому» складі: Вакарчук, Гудімов, Хусточка, Шуров і Глінін. Втім, «Океани» навряд колись втомляться дивувати цифрами та рекордами. 18 червня 2016 р. на концерт у НСК «Олімпійський», за підрахунками менеджменту колективу, прийшло від 85 000 до 100 000 глядачів, що побило власний позаминулорічний рекорд, зафіксований у Книзі рекордів України. Неофіційним символом групи став шарф, пов’язаний на стійку мікрофона. «Коли на сцені є щось із дому, я почуваюся комфортно», – сказав Вакарчук. Іноді це бувають шарфи друзів, щоби таким чином показати їм свою повагу зі сцени.
«Воплі Відоплясова»
гурт (рок, рок-н-рол, етнорок)Серед абсолютних хітів – «Танці», з якими група отримала широку популярність, і «Весна»
Чудернацьку назву придумав один із засновників колективу, басист Олександр Піпа, що зачитувався Достоєвським: одним з його улюблених героїв був лакей Відоплясов, який свої літературні опуси називав «воплями». У 1991–1996 рр. проживали у Франції та гастролювали країною, паралельно виступаючи на вулицях. Серед абсолютних хітів – «Танці», з якими група отримала широку популярність, і «Весна», яку «ВВ» незмінно виконують на кожному концерті (слово «весна» згадується в пісні 33 рази). Так само незмінним є баян у руках лідера гурту Олега Скрипки. За весь час у складі гурту грали 9 музикантів. Нині з оригінального складу лишилися тільки Олег Скрипка та Сергій Сахно. На київському концерті в травні 2000 р. музикантів «ВВ» на сцені супроводжували 50 учасників ансамблю Збройних сил України. «Воплі Відоплясова» став першим українським рок-гуртом, що виступив з оркестром і заспівав рок українською за межами батьківщини.
Наталія Могилевська
співачка, авторка пісень, телеведучаСправжнє прізвище – Могила. Сольну кар’єру розпочала 1995 р., а 1997 р. вийшов дебютний альбом «Ла-ла-ла»
Справжнє прізвище – Могила (як і в Петра Могили, на чию честь названо Києво-Могилянську академію). Сольну кар’єру розпочала 1995 р., а 1997 р. вийшов дебютний альбом «Ла-ла-ла», який розійшовся тиражем понад 1 млн примірників. У 1999 р. пісня «Місяць» стала піснею року в Україні, а Могилевську назвали найкращою співачкою країни. У 2004 р. спробувала себе в ролі телеведучої та отримала премію «Телетріумф» як найкраща телеведуча року. Тричі носила танцювальні туфлі шоу та брала участь у шоу «Танці з зірками». У першому і третьому сезонах (2006, 2007) посідала друге місце, а в четвертому (2017) святкувала перемогу.
Володар унікального голосу, якого за характерний тембр назвали «срібний голос української естради»
Олександр Пономарьов
співак, композитор, продюсер, автор пісеньВолодар унікального голосу, якого за характерний тембр назвали «срібний голос української естради». «Останній романтик» шоу-бізнесу, який у 1990-ті рр. носив титул національного секс-символу (та й сьогодні випромінює романтичні промені). Серця слухачок полонив як зовнішніми даними, так і чуттєвими композиціями. Найбільш вибуховою стала його пісня «З ранку до ночі» (1994), яка згодом дала назву альбому та його власному продюсерському центру. Першим представляв незалежну Україну на конкурсі «Євробачення» в Латвії 2003 р. Тоді посів 14 місце з піснею «Hasta la vista». У 2011–2013 рр. був тренером проєкту «Голос країни», а 2012 р. здобув перемогу в телешоу «Зірки в опері». Цікаво, що в дитинстві Олександр захоплювався боксом, але після того, як отримав сильний удар у голову, лікарі заборонили йому боксувати, і він обрав музику.
«Плач Єремії»
гурт (рок)«Плач Єремії» виник завдяки бажанню фронтмена гурту Тараса Чубая увіковічнити в рок-музиці постать свого батька Грицька Чубая, поета-дисидента, шістдесятника
Як його тільки не називають: і концептуальний, і культовий, і один з найвизначніших українських блюз-рок-гуртів. Специфічною ознакою стилю і тембрального звучання є наявність акустичних інструментів, нетипових для рок-команди, – віолончелі, арфи, труби. Специфічною ознакою текстів є тяжіння до сучасної поезії, через що пісні гурту ще називають «співаною поезією». «Плач Єремії» виник завдяки бажанню фронтмена гурту Тараса Чубая увіковічнити в рок-музиці постать свого батька Грицька Чубая, поета-дисидента, шістдесятника. Згодом на музику лягли вірші Юрія Андруховича, Віктора Неборака, Юрія Іздрика, Богдана-Ігоря Антонича та ін. Візитівкою гурту стала пісня «Вона» на вірші Костя Москальця, яка сьогодні вважається нетлінною класикою серед вітчизняних рок-балад. До речі, спочатку вона Тарасу Чубаю настільки не сподобалася, що він назвав її «баладними шмарклями», однак, коли на шостому поспіль концерті до п’ятиріччя гурту вокаліст зірвав голос, зал самостійно проспівав хіт від початку до кінця.
«Піккардійська терція»
акапельна формаціяУ репертуарі гурту понад 300 композицій, серед яких є класичні твори, обробки народних пісень і власні композиції.
Назва колективу походить від терміна, введеного ще 1768 р. Жаном-Жаком Руссо стосовно традиції, яка існувала з часів Ренесансу. Позитив і оптимізм закладені в самій назві формації. Пікардійська терція – термін авторства знаменитого українського композитора Анатолія Кос-Анатольського. Означає мажорний зворот у фіналі музичного твору. Утім, вокальний гурт вніс у цей термін власну родзинку – подвоїв літеру «к». Фактично, це ознака музичного хепі-енду, якого так бракує в сучасній класичній музиці. А ще їй бракувало колективу на перетині різних музичних сфер, яким і стала «Піккардійська терція». У репертуарі гурту понад 300 композицій, серед яких є класичні твори, обробки народних пісень і власні композиції. Саме завдяки власним пісням формація й дістала всесвітнє визнання. Гастролюючи Європою та США, «Піккардійська терція» виконувала пісні дванадцятьма мовами світу. У 2014 р. під час поховання героїв Небесної сотні гурт виконав пісню «Пливе кача по Тисині». Відтоді пісня стала символом прощання з героями, які загинули на війні в Україні.
Марія Бурмака
співачка, авторка пісень, телеведучаВипустила 13 альбомів, з яких центральним можна вважати «Ми йдемо! Найкраще» (2004)
Філологиня за освітою та поетка за покликанням. Її творчість – це продовження традицій бардівської пісні. Тексти потужні та цілком здатні існувати без музики, та водночас їхнє музичне обличчя настільки виразне, що можна говорити про Марію Бурмаку як про непересічний феномен. Випустила 13 альбомів, з яких центральним можна вважати «Ми йдемо! Найкраще» (2004), де зібрано 16 ключових, на думку виконавиці, пісень за 15 років творчості. Пісні Бурмаки, попри їхнє актуальне звучання, настільки вкорінені в традицію, що якби Леся Українка вміла складати пісні та мала синтезатор, робила б це у подібний спосіб.
Ірина Білик
співачка, авторка пісеньУкраїнська співачка й авторка пісень, яка власною творчістю сформувала, так би мовити, канонічний образ української поп-виконавиці
Українська співачка й авторка пісень, яка власною творчістю сформувала, так би мовити, канонічний образ української поп-виконавиці. Її кар’єра співачки розпочалася з колективу «Цей дощ надовго», перший кліп якого на пісню «Лише твоя» (1992) увірвався в медіапростір як символ вітру свободи, що повіяв із Заходу одночасно з отриманням Україною незалежності. Спочатку вона копіювала відомих виконавців, зокрема Мадонну, але згодом знайшла власний стиль. У 2011 р. Білик отримала премію YUNA в номінації «Найкраща співачка двадцятиріччя».
«Скрябін»
гуртПерший україномовний гурт у жанрі синті-попу й альтернативної електроніки.
Перший україномовний гурт у жанрі синті-попу й альтернативної електроніки. Назву отримав спонтанно – за прізвищем свого звукорежисера Олександра Скрябіна, який, у свою чергу, був тезком російського композитора-візіонера кінця XIX – початку XX ст. За період існування з 1989 по 2015 р. склад постійно змінювався, незмінним лишався тільки фронтмен гурту Андрій (Кузьма) Кузьменко. Цікаво, що в дитинстві Кузьма мріяв стати водієм сміттєвозу, вважаючи, що це романтично, а в юності навчався на дантиста. Втім, мистецтвом звуків він цікавився з раннього дитинства (мама працювала вчителькою музики), закінчив музичну школу за класом фортепіано і навіть створив свій панк-гурт, який виступав на шкільних дискотеках. Після смерті Кузьми його колеги постійно роблять кавери пісень «Скрябіна». Шанувальники гурту завжди співатимуть улюблений хіти «Спи собі сама», «Люди, як кораблі», «Місця щасливих людей», «Старі фотографії» та ін.
Заснований 1991 р. під назвою «Актус». Через десять років змінив назву на, так би мовити, більш шевченківську.
«Гайдамаки»
гурт (рок)Заснований 1991 р. під назвою «Актус». Через десять років змінив назву на, так би мовити, більш шевченківську. За жанром це поєднання року, дабу, панку, української та балканської фолькмузики. Перший український гурт, з якими міжнародний музичний лейбл ЕМІ уклав угоду. Сьогодні це один з найвідоміших в Європі українських гуртів (можливо, навіть більш відомий, ніж на батьківщині) з широкою гастрольною географією, володар двох «золотих» дисків за продажі за кордоном, лауреат премії «Wirtualne Gesle», учасник проєктів Еміра Кустуріци та Губерта фон Гойзерна.
«Mad Heads»
гурт (рокабілі)У 2004 р. перетворився на ска-панк-гурт «Mad Heads XL».
У 2004 р. перетворився на ска-панк-гурт «Mad Heads XL». 7 липня 2007 р. гурт виступив на великому концерті з нагоди 75-річчя Донецької області, що проходив на центральній площі Донецька. Гурт єдиний на концерті виконував пісні українською мовою.
Катерина Бужинська
співачкаЛауреатка численних пісенних конкурсів, володарка гран-прі «Слов’янського базару» (1998), народна артистка України.
Лауреатка численних пісенних конкурсів, володарка гран-прі «Слов’янського базару» (1998), народна артистка України. Навчалася в дитячому ансамблі «Дзвінкі голоси» при палаці піонерів у Чернівцях. Співає сімома мовами: англійською, італійською, іспанською, російською, українською, болгарською та на івриті. У 2008 р. співачці була подарована зірка на алеї зірок у Чернівцях.
Руслана (Руслана Лижичко)
співачка, авторка-виконавиця, продюсеркаПерша українка, яка здобула перемогу на пісенному конкурсі «Євробачення» (2004) і привезла його в Україну
Альбом «Дикі танці» першим в Україні отримав нагороду «Платиновий диск» (2003). За 100 днів з моменту релізу було продано понад 100 000 ліцензійних копій. Руслана – перша українка, яка здобула перемогу на пісенному конкурсі «Євробачення» (2004) і привезла його в Україну. Тоді, в Туреччині, у легендарному шкіряному костюмі вона встановила тогочасний рекорд за кількістю балів – 280. Усі країни-учасниці, окрім Швейцарії, дали їй бали. Музику до переможної пісні «Wild Dances» написала сама співачка, надихнувшись музичними традиціями гуцулів.
«Тінь Сонця»
гурт (фолк, метал, рок)Гурт заснували брати Сергій і Олексій Василюки
Говорячи про свою музику, самі музиканти дають їй визначення «козацький рок», у якому на постійній основі звучить бандура. Гурт заснували брати Сергій і Олексій Василюки, а назва приурочена до сонячного затемнення 1999 р.
Назва гурту походить від скороченої назви вибухівки тринітротолуолу.
«ТОЛ»
гурт (альтернативний)Назва гурту походить від скороченої назви вибухівки тринітротолуолу. У 2004 р. «ТОЛ» бере участь у першому українському фіналі конкурсу «The Global Battle of the Bands» (найбільший всесвітній живий музичний чемпіонат, який має на меті знайти та відкрити широкій аудиторії найкращі таланти не штампованої музики). Журі високо оцінило прем’єрний виступ гурту, і він переміг на відборі в Києві. Це дало право команді взяти участь у фіналі 2005 р., який відбувався в Лондоні, де гурт посів 4 місце.
«ТіК»
гурт (рок)У серпні 2013 р. відбувся великий тур маленькими містами, які зазвичай обділені увагою популярних артистів. Усього гурт відвідав 50 містечок.
В одній із телепередач на російському телебаченні епатажний російський стиліст Сергій Звєрєв заявив, що не любить українського гурту «ТіК», тому що не знає про його існування. «ТіК» заради жарту вирішив присвятити Звєрєву пісню «Сірожине пірожине», яка з часом стала хітом. Втім, гурт не лишається осторонь подій, що відбуваються у країні протягом останніх років, тому в їхньому арсеналі не лише веселі жартівливі пісні, а й доволі серйозні, присвячені Україні й тим, хто бореться за неї: «Запах війни», «Люби ти Україну», «ІсторіЯ». У серпні 2013 р. відбувся великий тур маленькими містами, які зазвичай обділені увагою популярних артистів. Усього гурт відвідав 50 містечок.
«Vivienne Mort»
гурт (інді-рок)Фронтвумен гурту Даніелу Заюшкіну 2016 р. визнали найкращою рок-співачкою України.
У творчому доробку колективу 5 студійних альбомів, участь у провідних open-air фестивалях країни та номінація на Шевченківську премію за «Музичне мистецтво». Фронтвумен гурту Даніелу Заюшкіну 2016 р. визнали найкращою рок-співачкою України. Окрім цього, вона стала першою українською композиторкою, яку запросили написати саундтреки для двох індійських фільмів. Тому, коли дивитиметеся індійське кіно, не дивуйтеся, якщо почуєте знайомі ноти.
Христина Соловій
співачка, авторка пісеньВідеокліп «Тримай» приніс Христині Соловій справжній успіх, увійшовши до списку найпопулярніших українськомовних музичних відео на ютубі.
Відеокліп «Тримай» приніс Христині Соловій справжній успіх, увійшовши до списку найпопулярніших українськомовних музичних відео на ютубі. Історія співачки нагадує історію Попелюшки: завдяки тяжкій праці, не без допомоги доброї феї, вона досягла успіху. У ролі доброї феї виступив Святослав Вакарчук. Він став продюсером першого альбому співачки, який не перетворився на гарбуз після дванадцятої ночі. А це говорить про те, що Христина та Святослав навіть крутіші за казкових персонажів.
Олександр Чемеров
рок-музикант, композитор, продюсерКолишній фронтмен гурту «Димна суміш», нині фронтмен гурту «The Gitas»
Колишній фронтмен гурту «Димна суміш», нині фронтмен гурту «The Gitas». Під псевдонімом Ізольда Четха був головним автором музики й текстів пісень гурту «Quest Pistols». 27 липня 2018 р. під час сольного концерту гурту «The Gitas» у Зеленому театрі в Києві підтримав ув’язненого в Росії українського режисера Олега Сенцова. Учасники гурту заявили зі сцени, що в цьому світі є люди, яких утримують незаконно. Також музиканти виконали для Сенцова пісню «Sharks of Disharmony», яка є маніфестом проти корумпованих політиків у всьому світі.
Назва гурту походить із давньошумерської міфології, де Лама – це богиня-покровителька, що символізує особистість.
«Lama» (Наталя Дзеньків)
гурт, співачкаЄдиною учасницею гурту була лише Наталя, тому часто «Lama» асоціюють тільки з нею. Назва гурту походить із давньошумерської міфології, де Лама – це богиня-покровителька, що символізує особистість. Деталлю сценічного образу солістки стало бінді – знак правди в індуїзмі, так зване третє око, яке малюють на лобі. Перші хіти «Мені так треба», «Моє серце», «Літак» разом з іншими композиціями сформували дебютний альбом гурту «Lama» (2006), який викликав неабиякий ажіотаж серед українських слухачів. У 2007 р. на церемонії «MTV Europe Music Awards», що відбувалася в Мюнхенському «Olimpia Halle», Наталя отримала премію «Best Ukrainian Act» (найкращий український виконавець).
Гайтана
співачкаПоєднує манеру соул виконання з танцювальною стилістикою пісень )елементи джазу, блюзу, фанку, соулу та фолькмузики)
Повне ім'я - Гайтана-Лурдес Ессамі.
Поєднує у своїй творчості манеру соул виконання з танцювальною стилістикою пісень, що включають елементи джазу, блюзу, фанку, соулу та фолькмузики. У 1991 р. дівчину помітив композитор Володимир Бистряков і запросив до ансамблю «Альтана», учасники якого записували музичні композиції до мультфільмів. У 2012 р. Гайтана виграла відбірковий тур «Євробачення» і в травні поїхала на конкурс до Баку. Співачка виступила з піснею «Be My Guest» і посіла 15 місце. Гайтана – авторка всіх своїх пісень. Свої музичні ідеї артистка наспівує на диктофон. А найпершу пісню Гайтана написала в 13 років, коли закохалася у 18-річного студента з Владивостока.
Поєднує у своїй творчості манеру соул виконання з танцювальною стилістикою пісень, що включають елементи джазу, блюзу, фанку, соулу та фолькмузики. У 1991 р. дівчину помітив композитор Володимир Бистряков і запросив до ансамблю «Альтана», учасники якого записували музичні композиції до мультфільмів. У 2012 р. Гайтана виграла відбірковий тур «Євробачення» і в травні поїхала на конкурс до Баку. Співачка виступила з піснею «Be My Guest» і посіла 15 місце. Гайтана – авторка всіх своїх пісень. Свої музичні ідеї артистка наспівує на диктофон. А найпершу пісню Гайтана написала в 13 років, коли закохалася у 18-річного студента з Владивостока.
«Мандри»
гурт (регі, рок, блюз і міський романс)У 1999 р. «Мандри» одними з перших представляли Україну на мегафестивалі «Sziget» у Будапешті
Гурт виник, за спогадами його фронтмена Сергія (Фоми) Фоменка, з хатніх вечірок, на одну з яких випадково потрапив якийсь дипломат і запропонував зіграти на дипломатичному прийомі. Фома швидко придумав назву «Мандри», а перший гонорар у 50 доларів був розділений на 20 людей. Це був 1997 р., а вже 1999 р. «Мандри» одними з перших представляли Україну на мегафестивалі «Sziget» у Будапешті. За словами Фоми, цей важливий виступ, по суті, наново відкривав світові Україну після розпаду СРСР.
«Один в каное»
гурт (інді)Свій перший відеокліп на пісню «У мене немає дому» випустили аж 2019 р
Заснований 2010 р. у Львові. Логотип гурту за формою нагадує шестипелюсткову квітку, яка запозичена із поширеної форми резонаторних отворів традиційної української бандури. Водночас кожна пелюстка символізує човен. Свій перший відеокліп на пісню «У мене немає дому» випустили аж 2019 р., на дев’ятому році існування.
«Друга ріка»
гурт (рок, поп)Грає в стилі поп-року з елементами нью-вейву, пост-панку, брит-попу та інді-року.
Грає в стилі поп-року з елементами нью-вейву, пост-панку, брит-попу та інді-року. У травні 2015 р. гурт давав концерти в Національній опері України в супроводі Національного академічного оркестру народних інструментів. Гурт неодноразово брав участь у колись головному українському фестивалі «Таврійські ігри», а також представляв Україну на міжнародних фестивалях у Гданську та на «Слов’янському базарі».
Нині організатори концертів жартома називають гурт «Я – sold-out»
«5’nizza»
дует (хіп-хоп, регі, фанк)За роки свого існування колектив записав три повноформатні офіційні студійні альбоми. На початку нульових Андрій Запорожець і Сергій Бабкін за півтори години записали на студії всі 17 пісень, які були складені на той час. Запис першого альбому, у майбутньому виданого неофіційно та розпроданого за кілька тижнів через піратську мережу величезними тиражами, обійшовся їм у 30 доларів. Нині організатори концертів жартома називають гурт «Я – sold-out», тому що, оголосивши про своє повернення, дует збирає аншлаги майже на кожному концертному майданчику.
«С.К.А.Й.»
гурт (альтернативний рок, поп-рок, пост-панк)Першим музичним вибухом став трек «Тебе це може вбити» – справжній хіт
Справжнім проривом для гурту став виступ в ефірі телеканалу «М1» у проєкті «Свіжа кров» 2005 р. Першим музичним вибухом, що привернув увагу широкого загалу до гурту «С.К.А.Й.», став трек «Тебе це може вбити» – справжній хіт, який одразу вийшов у ротацію на 25-ти радіостанціях України. Записують композицію «Подаруй світло» у двох варіантах (ліричній і рок-версії) та знімають до неї два відео. Уперше в історії українського шоу-бізнесу було знято одразу дві версії одного кліпу. 27 квітня 2020 р. гурт випустив пісню «Не відступати і не здаватись», присвячену патріоту України Данилові Дідику, громадському активісту, який у віці 15 років став жертвою теракту під час маршу єдності в Харкові в лютому 2015 р.
«Дзідзьо»
гурт (поп)Фронтмен Михайло Хома назвав гурт на честь свого діда, якого в селі називали не інакше як «Дзідзьо»
Працює в жанрі «комедійного антигламурного попу» із застосуванням суржику, нелітературної лексики та народної говірки. Фронтмен Михайло Хома назвав гурт на честь свого діда, якого в селі називали не інакше як «Дзідзьо», що на бойківському діалекті означає «дідусь». Сценічний образ вокаліста поєднує накладну бороду, капелюх з пером (пізніше – роуч, тобто індіанську прикрасу з пір’я) та іронічні костюми, які зазвичай нагадують спортивний одяг у кольорах «вирви око». Веселі кліпи з обов’язковою атмосферою гучного свята забезпечили гурту шалений успіх, проте Михайло Хома дедалі частіше намагається довести, що насправді він – серйозний музикант. Зокрема, у 2019–2020 рр. разом з Молодіжним оркестром України під керівництвом диригентки Оксани Линів записав так званий духовний гімн України – «Молитву за Україну» Миколи Лисенка, а також на повні груди заспівав національний гімн перед футбольним матчем на День Незалежності.
Злата Огнєвич
співачкаУ 2013 р. представляла Україну на міжнародному конкурсі «Євробачення», де посіла третє місце.
Справжнє ім'я - Інна Бордюг.
Перші гроші заробила в 10 років, зважуючи туристів на пляжі, а заробляти вокалом майбутня зірка почала вже в 14 років, співаючи в ресторанах. Була вокалісткою Державного ансамблю пісні й танцю Збройних сил України. У 2013 р. представляла Україну на міжнародному конкурсі «Євробачення», де посіла третє місце. Також спробувала свої сили в політиці, ставши нардепом Верховної Ради від фракції Олега Ляшка, але менше ніж через рік покинула політику.
Перші гроші заробила в 10 років, зважуючи туристів на пляжі, а заробляти вокалом майбутня зірка почала вже в 14 років, співаючи в ресторанах. Була вокалісткою Державного ансамблю пісні й танцю Збройних сил України. У 2013 р. представляла Україну на міжнародному конкурсі «Євробачення», де посіла третє місце. Також спробувала свої сили в політиці, ставши нардепом Верховної Ради від фракції Олега Ляшка, але менше ніж через рік покинула політику.
У 2010 р. Alyosha поїхала представляти Україну на «Євробаченні» в Осло
Alyosha (Олена Кучер)
співачкаУ 2010 р. Alyosha записала свій дебютний альбом і того самого року поїхала представляти Україну на «Євробаченні» в Осло. Тут не обійшлося без скандалу. Олену звинуватили в плагіаті. Виявилося, що пісня «To Be Free», з якою вона перемогла в національному відборі, була дуже схожою на «Knock Me Out» Лінди Перрі. Окрім того, композицію було розміщено для продажу на «Amazon» і «MySpace», що порушувало вимоги Європейської мовленнєвої спілки. Alyosha та її команда не розгубилися і буквально за п’ять днів презентували нову композицію «Sweet People», з якою Олена посіла десяте місце у фіналі.
Alyona Alyona
реп-співачка, авторка пісеньРеп-співачка й авторка пісень, творчість якої стала сенсацією, стимулювавши розвиток україномовного репу та отримавши світовий розголос.
Повне ім'я - Альона Савраненко.
Реп-співачка й авторка пісень, творчість якої стала сенсацією, стимулювавши розвиток україномовного репу та отримавши світовий розголос. Вибуховою виявилася її дебютна пісня 2018 р. «Рибки» та кліп на неї, який за першу добу переглянули на ютубі приблизно 100 000 разів. На той момент співачка працювала вихователькою та завідувачкою дитячого садочка в Баришівці під Києвом. Згодом усі пісні, оприлюднені на ютубі, ставали мільйонниками: «Відчиняй», «Залишаю свій дім», «Пушка» та ін. У 2019 р. видання «The New York Times» внесло її до списку 15 найактуальніших європейських виконавців. У 2021 р. реперка стала лауреаткою премії Європейського союзу «Music Moves Europe Talent Awards», а її силует став прообразом однієї з 36 ляльок колекційної серії «Барбі» «Barbie: Пані України», таким чином підтвердивши нові розширені стандарти ідеальної фігури.
Реп-співачка й авторка пісень, творчість якої стала сенсацією, стимулювавши розвиток україномовного репу та отримавши світовий розголос. Вибуховою виявилася її дебютна пісня 2018 р. «Рибки» та кліп на неї, який за першу добу переглянули на ютубі приблизно 100 000 разів. На той момент співачка працювала вихователькою та завідувачкою дитячого садочка в Баришівці під Києвом. Згодом усі пісні, оприлюднені на ютубі, ставали мільйонниками: «Відчиняй», «Залишаю свій дім», «Пушка» та ін. У 2019 р. видання «The New York Times» внесло її до списку 15 найактуальніших європейських виконавців. У 2021 р. реперка стала лауреаткою премії Європейського союзу «Music Moves Europe Talent Awards», а її силует став прообразом однієї з 36 ляльок колекційної серії «Барбі» «Barbie: Пані України», таким чином підтвердивши нові розширені стандарти ідеальної фігури.
Monatik
співак, хореограф, автор пісень, композиторМайже одночасно брав участь у шоу «Танцюють всі!» та у вокальному шоу «Х-Фактор»
Повне ім'я - Дмитро Монатік.
Майже одночасно брав участь у шоу «Танцюють всі!», де потрапив до тридцятки найкращих танцюристів України, та у вокальному шоу «Х-Фактор», у якому дійшов до п’ятого прямого ефіру. Зрештою Дмитро визначився з тим, що він таки більше співак, ніж танцюрист. Втім, кожний виступ Монатіка супроводжується яскравою хореографію. З дитинства полюбляв малювати. Тому й авторство обкладинки його дебютного диска «Саундтрек сегодняшнего дня» належить йому. Хочеш зробити щось добре – зроби сам.
Майже одночасно брав участь у шоу «Танцюють всі!», де потрапив до тридцятки найкращих танцюристів України, та у вокальному шоу «Х-Фактор», у якому дійшов до п’ятого прямого ефіру. Зрештою Дмитро визначився з тим, що він таки більше співак, ніж танцюрист. Втім, кожний виступ Монатіка супроводжується яскравою хореографію. З дитинства полюбляв малювати. Тому й авторство обкладинки його дебютного диска «Саундтрек сегодняшнего дня» належить йому. Хочеш зробити щось добре – зроби сам.
«Бумбокс»
гурт (фанк, хіп-хоп, рок)Гурт виник 2004 р., а перший його справжній хіт «Вахтерам» з’явився 2006 р.
Київський гурт, який став популярним завдяки суміші різних напрямів (фанку, хіп-хопу, поп та року), поєднаної з надзвичайно проникливими текстами та непідробною щирістю вокалу Андрія Хливнюка. Гурт виник 2004 р., а перший його справжній хіт «Вахтерам» з’явився 2006 р. Було записано сім варіантів композиції, яка стала візитівкою гурту. Однак пісня взагалі могла не потрапити до альбому, бо вокалісту Андрієві Хливнюку здавалося, що вона вибивається із загального настрою платівки. У 2015 р. гурт зібрав повний київський Палац спорту.
«The Hardkiss»
гурт (рок)Виступали на одній сцені із «The Prodigy», «Enigma», Мерліном Менсоном і «Deftones»
До того, як гурт узяв курс на україномовні пісні, фронтвумен Юлія Саніна співала англійською, і повірити в те, що це продукт з України, було так само важко, як і в те, що гурт так добре грає наживо. Виступали на одній сцені із «The Prodigy», «Enigma», Мерліном Менсоном і «Deftones», а також відмовилися виступати на розігріві в рокерів «Placebo», менеджмент яких намагався підчистити список запланованих до виступу пісень «занадто яскравого» гурту. Стильні та яскраві кліпи «The Hardkiss» – заслуга гітариста і креативного продюсера колективу Валерія Бебка, адже ще до знайомства з вокалісткою Юлією Саніною він навчався на режисера. Кожен учасник гурту має свій незабутній образ, зокрема Юлія змінює зачіски, а колишній ударник гурту «Kreechy» тривалий час приховував обличчя під чудернацькими масками.
Іван Дорн
співак, автор пісень, продюсерУ дитинстві серйозно захоплювався бальними танцями та неодноразово брав участь у танцювальних турнірах
На початку сольної кар’єри Дорну запропонували виступити на дні народження. Артист саме тоді залишив гурт «Пара нормальных», тому власного музичного матеріалу не мав. Однак він не розгубився і за вечір написав сім абсолютно нових пісень. У дитинстві серйозно захоплювався бальними танцями та неодноразово брав участь у танцювальних турнірах. Своєму танцювальному минулому Дорн присвятив композицію «Номер 23» з альбому «Randorn».
Джамала
співачкаУкраїнська співачка кримськотатарського походження.
Повне ім'я - Сусана Джамаладінова.
Українська співачка кримськотатарського походження. Співати почала в три роки, а в дев’ять записала перший альбом, який складався з 12 дитячих пісень. Поворотним моментом у її кар’єрі став виступ на міжнародному конкурсі «Нова хвиля» в Юрмалі 2009 р. Усупереч заявам про «не формат» учасниці, вона отримала гран-прі, поділивши перше місце з індонезійським виконавцем. А 2016 р. Джамала виграла «Євробачення». Тому вираз «дати Джамали» мав би означати «взяти та перемогти попри все».
Українська співачка кримськотатарського походження. Співати почала в три роки, а в дев’ять записала перший альбом, який складався з 12 дитячих пісень. Поворотним моментом у її кар’єрі став виступ на міжнародному конкурсі «Нова хвиля» в Юрмалі 2009 р. Усупереч заявам про «не формат» учасниці, вона отримала гран-прі, поділивши перше місце з індонезійським виконавцем. А 2016 р. Джамала виграла «Євробачення». Тому вираз «дати Джамали» мав би означати «взяти та перемогти попри все».
«Антитіла»
гурт (рок)«Антитіла» став першим рок-гуртом, який узяв участь у популярному вокальному шоу «Шанс»
«Антитіла» став першим рок-гуртом, який узяв участь у популярному вокальному шоу «Шанс», ведучими якого були Наталія Могилевська та Кузьма Скрябін. У своїй творчій скарбниці колектив має пісню «Антитіла», написану фронтменом Тарасом Тополею задовго до створення гурту. Саме таку назву учасники вирішили взяти для свого колективу. У назві приховане філософське значення: антитіла – це протилежності, з яких, власне, і складається весь світ.
Пісня «Шо з-під дуба» прозвучала в одній із серій американського серіалу «Фарго»
«ДахаБраха»
гурт (етнохаос)У своїй творчості гурт поєднує інструменти з різних куточків світу і міксує українські традиційні мотиви з такими жанрами, як хіп-хоп, мінімалізм, соул і блюз. Пісня «Шо з-під дуба» прозвучала в одній із серій американського серіалу «Фарго». Фрагмент цієї самої пісні використав Девід Бекхем у рекламі власного бренду. Концерт у Сеулі 2014 р. «ДахаБраха» зіграли в корейських народних костюмах, тому що багаж із концертним одягом випадково полетів за іншою адресою. Також «ДахаБраха» першими з українських колективів взяли участь у найбільшому британському фестивалі «Glastonbury» та бразильському «Rock in Rio». Характерна особливість сценічного вбрання – високі чоловічі овечі шапки.
«Потап і Настя»
дует (поп)Продюсером, автором текстів і музики, основним режисером і сценаристом кліпів був Олексій Потапенко.
«Потап і Настя». Продюсером, автором текстів і музики, основним режисером і сценаристом кліпів був Олексій Потапенко. Він побачив дебютний кліп Насті на її композицію «Какая разница?», коли саме шукав співачку для запису дуетної пісні «Без любви». Ця композиція вважається початком їхньої спільної творчої діяльності, а знятий на неї відеокліп довго тримався на перших рядках музичних чартів. Фішкою Потапа та Насті стали невимовні або, навпаки, підкреслено прості та кумедні назви пісень як вигадані самими музикантами, так і взяті зі сленгової лексики: «Чумачечая весна», «Чундра-чучундра», «Бумдиггибай», «РуРуРу». Пісню «Чумачечая весна», до речі, Потап написав менше ніж за 10 хв. І це ще раз доводить, що все геніальне – просто.
«Onuka»
гуртУ 2018 р. кліп "Vidlik" увійшов до короткого списку «Berlin Fashion Film Festival»
Гурт «Onuka» зумів вдало поєднати народні інструменти з електронною музикою, саме цим музиканти завоювали любов і українського, і іноземного слухача. Кліп на пісню «Vidlik» (режисер Ганна Бурячкова) показує людину, оточену наслідками найбільшої за всю історію атомної енергетики аварії. У 2018 р. кліп увійшов до короткого списку «Berlin Fashion Film Festival» в чотирьох номінаціях – «Найкращий новий артист», «Найкраще музичне відео», «Найкращий Художник-постановник» і «Стайлінг». У зйомках було використано понад 20 образів і десятки спеціально створених артоб’єктів.
Ольга Полякова
співачкаУ 2019 р. Ольга Полякова зібрала цілий стадіон «Арена Львів» у рамках шоу «Королева ночі».
Закінчила Київський національний університет культури і мистецтв за класом естрадного вокалу, а також отримала диплом оперної співачки в Національній музичній академії України ім. Петра Чайковського. Діапазон голосу – три октави. У 2019 р. Ольга Полякова зібрала цілий стадіон «Арена Львів» у рамках шоу «Королева ночі». Одні з найвідоміших хітів співачки – «Шлёпки», «Суперблондинка», «Алло» (дует із Людмилою Гурченко).
Колектив став відомим 2010 р. завдяки відео «In the middle» із хореографією на підборах.
«Kazaky»
синті-поп проєктОсновними елементами хореографії гурту є акробатичний танець і вакінг. Колектив став відомим 2010 р. завдяки відео «In the middle» із хореографією на підборах. Потім вийшов другий кліп, знятий у чорно-білих тонах, на пісню «Love». Гурт став настільки популярним, що його почали запрошувати на різні фешн-шоу для виступу на подіумі. Один з таких виступів відбувся 2011 р. в Мілані на модному показі нової колекції «Dsquared2» братів Кейтенів. Також учасники гурту знялися у відеокліпі Мадонни на пісню «Girl Gone Wild». Гурт протиставляє себе гендерним нормам, поєднуючи в образах чоловічу та жіночу атрибутику.
Тіна Кароль
співачка, актриса, телеведучаСправжню славу співачка здобула на конкурсі вокалістів «Нова хвиля»
Справжнє ім'я - Тетяна Ліберман.
Тіна двічі брала участь у «Караоке на Майдані», але справжню славу співачка здобула на конкурсі вокалістів «Нова хвиля». У 2006 р. з піснею «Show Me Your Love» представляла Україну на пісенному конкурсі «Євробачення», де посіла сьоме місце. У 2016 р. пісню Кароль «Україна – це ти» внесли до «Хрестоматії української дитячої літератури для читання в 1–2 класах». Цю композицію співачка написала для своїх підопічних вокального шоу талантів «Голос. Діти». У 2016 р. Тіна Кароль випустила дитячу книгу «Різдвяна історія», у якій зібрані українські щедрівки, колядки та ноти до них.
Тіна двічі брала участь у «Караоке на Майдані», але справжню славу співачка здобула на конкурсі вокалістів «Нова хвиля». У 2006 р. з піснею «Show Me Your Love» представляла Україну на пісенному конкурсі «Євробачення», де посіла сьоме місце. У 2016 р. пісню Кароль «Україна – це ти» внесли до «Хрестоматії української дитячої літератури для читання в 1–2 класах». Цю композицію співачка написала для своїх підопічних вокального шоу талантів «Голос. Діти». У 2016 р. Тіна Кароль випустила дитячу книгу «Різдвяна історія», у якій зібрані українські щедрівки, колядки та ноти до них.
«The Maneken»
сольний проєкт (поп, рок)Сольний проєкт музиканта Євгена Філатова
Сольний проєкт музиканта Євгена Філатова. З п’яти років навчався грати на барабанах, у 17 років уже опанував гру на гітарі, бас-гітарі, клавішних, ударних, крутив пластинки на DJ-мікшері. У 2008 р. вийшов у світ дебютний альбом «First Look», у якому кожну композицію Євген склав і записав самостійно, послідовно виконавши кожну музичну партію. Був аранжувальником пісні Джамали «1944», з якою співачка перемогла на «Євробаченні».
Piаnoбой
співак, сольний проєктУ нього за плечима плідна робота у складі «Океану Ельзи» та «Esthetic Education»
Справжнє ім'я - Дмитро Шуров.
Задовго до того, як Дмитро став Pianoбоєм, він багато працював з іншими музикантами. У нього за плечима плідна робота у складі «Океану Ельзи» та «Esthetic Education». Також йому вдалося попрацювати із Земфірою. Авторству Pianoбоя належать саундтреки до кінокартин «Оранжлав», «Хоттабич», «Таємничий острів».
Задовго до того, як Дмитро став Pianoбоєм, він багато працював з іншими музикантами. У нього за плечима плідна робота у складі «Океану Ельзи» та «Esthetic Education». Також йому вдалося попрацювати із Земфірою. Авторству Pianoбоя належать саундтреки до кінокартин «Оранжлав», «Хоттабич», «Таємничий острів».
Аліна Паш
співачка (етнореп)Активно використовує в творчості як українську етніку, так і неповторний закарпатський діалект
Родом із Закарпаття. Активно використовує в творчості як українську етніку, так і неповторний закарпатський діалект. В її піснях безліч незвичайних слів з рідного селища, змішані та вигадані слівця з різних мов, які, за її словами, «ніколи не закінчаться». Дебютний кліп на пісню «Бітанґа» (2018) відразу став вірусним. Пізніше Аліна випустила перший альбом «Пинтя: Гори», назва якого пов’язана з фольклорним персонажем Пинтею Хоробрим, який був «закарпатським Робіном Гудом». Співачка вважає його своїм предком.
Олег Винник
співак, автор пісень, акторСпівав німецькою мовою під псевдонімом OLEGG
Олег - зірка європейський мюзиклів «Les miserables», «Elisabeth» та інш. Співав німецькою мовою під псевдонімом OLEGG. Свою першу пісню написав у 30 років. У 2013 - 2014 році, менше ніж за рік зібрав близько 100 концертів. Кожен концерт Олега - це аншлаг. У 2018 за даними організаторів фестивалю Atlas Weekend співак зібрав 150 тисяч глядачів, що є рекордом для артиста. На думку багатьох фанаток найулюбленішими піснями є "Вовчиця", "Роксолана", "Ніно", "На щястя" та інш.
Фірмова фішка гурту – це тексти, написані суржиком
«Latexfauna»
гурт (чіл-вей)Троє учасників гурту – Дмитро Зезюлін, Костянтин Левицький та Олександр Димань – грали разом у студентському музичному колективі з першого курсу в Інституті журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Після закінчення університету припинили музичний проєкт, але за п’ять років вирішили створити новий гурт, обравши яскраву й оригінальну («щоб гуглилась») назву «Latexfauna». Фірмова фішка гурту – це тексти, написані суржиком. Хлопці стверджують, що роблять музику «на чуствах», а не раціонально, а пісні пишуть спонтанно.
«KAZKA»
гурт (поп, електро-фольк)Перший успіх гурту принесла пісня «Плакала»
Перший успіх гурту принесла пісня «Плакала», яка побила відразу декілька рекордів серед українських пісень і дозволила “Казці” стати першим україномовним артистом, що потрапив у всесвітній чарт SHAZAM. У 2019 гурт «KAZKA» взяв участь в національному відборі на конкурс Євробачення з першим англомовним синглом "Apart". У фіналі відбору посіли третє місце
Однією з причин успіху гурту вважають використання «Грибами» пострадянської стилістики 1990-х
«Гриби»
гурт (хіп-хауз)Гурт проіснував лише два роки.«Гриби» не давали інтерв'ю, не брали участі у фотосесіях і прагнули анонімності. У кліпах учасники приховували свої обличчя під капюшонами та панамами. Однією з причин успіху гурту вважають використання «Грибами» пострадянської стилістики 1990-х, яка саме повернулася у молодіжну моду. Після успішного концерту в Києві відмовилися співати на біс, але потім раптово вийшли на сцену і почали концерт з самого початку, чим викликали захоплення у глядачів. На перший погляд і справді непередбачуваний хід, але якщо взяти до уваги, що в колективу тоді було лише 7 пісень, то все виглядає цілком логічним.